Ile się czeka na zwrot podatku?

Rozliczenia z Urzędem Skarbowym są obowiązkowe, choć to dość nieprzyjemny obowiązek. Czasem jednak okazuje się, że konsekwencje takiego obowiązku mogą być przyjemne. Zdarza się bowiem tak, że podatnik otrzymuje zwrot z tytułu nadpłaty podatku.

Zwrot podatku – jak długo trzeba czekać?

Zasada jest prosta i dość logiczna. Im szybciej złożysz swój PIT w Urzędzie Skarbowym, tym szybciej otrzymasz zwrot podatku. Druga zasada jest taka, że jeśli złożysz swoje zeznanie podatkowe w formie papierowej osobiście w US, to czekać będziesz na zwrot należnych pieniędzy dwa razy dłużej. Istnieją dwa terminy zwrotu podatku. Pierwszy z nich dotyczy e – deklaracji i wynosi 45 dni od dnia rozliczenia. Drugi, w przypadku papierowej deklaracji, to aż 3 miesiące od dnia złożenia deklaracji. Różnica więc jest spora. Jeśli zależy nam na czasie i chcemy nasze pieniądze otrzymać jak najszybciej, powinniśmy wtedy rozliczyć się przez Internet. Co więcej, jeśli złożymy naszą deklarację już w lutym albo na początku marca, to będzie ona rozliczona szybciej. A wszystko dlatego, że ludzie niestety zostawiają swoje rozliczenie na ostatnią chwilę, więc nie będzie jeszcze dużej ilości deklaracji do sprawdzenia. W takiej sytuacji istnieje szansa, że otrzymamy nasz zwrot podatku o wiele szybciej niż ustawowe 45 dni.

Termin zwrotu podatku ulega zmianie, jeśli podatnik dokonał korekty swojej deklaracji. W tej sytuacji, ustawowe 45 dni lub 3 miesiące, musimy liczyć od daty złożenia korekty, więc nasze oczekiwanie może się znacznie wydłużyć.

Termin zwrotu już minął, a ja nadal nie mam pieniędzy, dlaczego?

Jeśli nadal nie mamy pieniędzy na naszym koncie, to warto trochę poczekać. Możliwe, że termin wydłużył się przez zbyt duże obłożenie pracy w Urzędzie Skarbowym. Jednak jeśli po jakimś czasie pieniędzy nadal nie będzie, musimy podjąć pewne kroki. Trzeba po prostu udać się do urzędu i wyjaśnić naszą sytuację. Brak zwrotu może wynikać z kilku powodów. Po pierwsze, mogliśmy mieć jakiś zaległy mandat, a wtedy pieniądze te poszły na poczet nie zapłaconych zobowiązań. Innym powodem może być błąd w podanym przez nas numerze konta, na który chcemy odzyskać pieniądze.