PIT-38 Kryptowaluty, a podatek dochodowy

Kryptowaluty cieszą się dużym zainteresowaniem, a inwestycja w nie zachęca i jest kusząca. Od kupna, jak i sprzedaży kryptowalut, należy jednak rozliczyć się z podatku. Według nowych zasad, do tego celu służy nam deklaracja PIT-38. Każda wypełniona deklaracja powinna być dostarczona do urzędu skarbowego do końca kwietnia. Jak prawidłowo rozliczyć PIT, aby nie mieć żadnych problemów prawnych?

W jaki sposób rozliczyć podatek od kryptowaluty?

Nowe przepisy mówią, że podatek od kryptowaluty powinno się rozliczać za pomocą PIT-38. Fiskus ustanowił tam specjalnie przeznaczoną do tego sekcję E. Podatek wynosi 19% od uzyskanego dochodu. Co więcej, wszelkie płatności za zakupy za towar lub usługę dokonane w internecie za pomocą kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum, czy Tether również podlegają opodatkowaniu. Do rozliczenia przychodów uzyskiwanych za pomocą kryptowalut służy PIT-38 i wystosowana do tego rubryka z sekcją E. Musimy wypełnić pola dotyczące odpłatnego zbycia walut wirtualnych.

Uzupełniamy takie pola jak kwotę uzyskaną za sprzedaż kryptowaluty, koszty podatkowe, koszty zakupu kryptowaluty, oraz dochód. W przypadku, kiedy nie posiadamy dochodu, wykazujemy nadwyżkę kosztów uzyskania przychodów. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodu nie musi oznaczać straty. Ponadto, urząd skarbowy nakazuje, aby również inwestorzy oraz osoby zajmujące się sprzedażą kryptowaluty się rozliczały. Zatem każda osoba, która uzyskała zysk za pomocą wirtualnej waluty i wymieniła ją na środek płatniczy, musi się z fiskusem rozliczyć.

Kiedy mamy obowiązek rozliczenia się z kryptowaluty?

Rozliczenie z kryptowaluty następuje w momencie zawarcia sprzedaży, oraz wymiany jej na środek płatniczy, oraz w przypadku zapłacenia nią za towary lub usługi. Oznacza to, że każda osoba, która posiada wirtualną walutę i dokonała nią zakupów za towary bądź usługi lub ją sprzedała, jest zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego. Wypełnioną deklarację należy składać do urzędu skarbowego do końca kwietnia, a podatek w wysokości 19% należy zapłacić przelewem. Jeśli uzyskałeś jakikolwiek dochód z handlu kryptowalutami lub zdecydowałeś się na zakupy online, masz obowiązek się z tego rozliczyć. W przypadku kiedy nie zapłacimy lub zataimy przed urzędem skarbowym dochód dotyczący kryptowaluty, będziemy musieli uiścić odsetki w wysokości 8% oraz opłacić mandat karny. Natomiast, kiedy obrót kryptowalutami zostanie zatajony, a urząd skarbowy się o tym dowie, będziemy zmuszeni zapłacić podatek w wysokości, aż 75%.

Aplikacja, która pomaga rozliczyć podatek od kryptowalut

Dochody uzyskane z kryptowalut podlegają opodatkowaniu i trzeba je rozliczać za pomocą PITA-38. Rozliczenie podatku bywa czasochłonne, zwłaszcza kiedy zawarliśmy dużą liczbę transakcji. Dla wszystkich osób, które mają problem z rozliczeniem powstała specjalna aplikacja. Dzięki aplikacji internetowej https://cryptiony.com łatwo i szybko rozliczysz się z fiskusem. Od teraz nie musisz zatrudniać księgowej czy spędzać mozolnie czasu nad tabelkami. Cryptiony integrują się i współgrają aż z czterema giełdami kryptowalut. Należą do nich Binance, Bitbay, Bitstamp, oraz Coinbase pro.

Aplikacja jest prosta i łatwa w użytkowaniu. Wystarczy założenie darmowego konta oraz wprowadzenie wszystkich transakcji, a system sam wygeneruje nam raport podatkowy. Wszystkie dane podane w raporcie należy uzupełnić w swoim zeznaniu podatkowym w sekcji E. Dzięki aplikacji internetowej Cryptiony rozliczenie podatku od kryptowalut staje się łatwą i szybką metodą na rozliczenie się z fiskusem. O rozliczeniu podatku dochodowego warto pamiętać, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Pamiętajmy, aby każdy PIT trafił do urzędu skarbowego przed końcem kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *