Jak sprawdzić kiedy zwrot podatku?

             Urząd skarbowy jest zobowiązany do zwrotu nadpłaconego podatku podatnikowi w terminie 90 dni roboczych od osobistego złożenie deklaracji w palcówce bądź 45 dni roboczych w przypadku złożenia rozliczenia rocznego przez internet. Ministerstwo Finansów umożliwiło podatnikom sprawdzenie aktualnego stanu nadpłaty za pomocą specjalnego formularza na stronie internetowej.
Zwrot nadpłaconego podatku
              Podatnik ma czas na rozliczenia PIT za ubiegły rok do 30 kwietnia następnego roku (np; PIT za 2018 należy rozliczyć do 30 kwietnia 2019). Urząd skarbowy ma 90 dni roboczych na zwrot nadpłaty podatku podatnikowi- w przypadku złożenia rozliczenia w odpowiedniej placówce. W przypadku złożenia zeznania przez internet urząd skarbowy ma 45 dni roboczych na zwrot nadpłaconego podatku. Od 2017 roku można sprawdzić aktualny stan nadpłaty zwrotu podatku.
Kiedy podatnik może otrzymać zwrot?
               Zwrot podatku otrzyma każdy podatnik, który wpłacił na podatek wyższą kwotę niż ta która była wymagana w ostatecznym rozliczeniu. Jednak może się również zdarzyć niedopłata podatku. W takiej sytuacji podatnik zobowiązany jest do zapłaty zaległej kwoty przed ostatecznym rozliczeniem się z urzędem skarbowym.
               Zwrot nadpłaconego podatku wpłynie na konto podatnika tylko w przypadku, gdy wypełnił on formularz ZAP-3.
Rozliczenie PIT- jak sprawdzić stan?
                Stan rozliczenia PIT można sprawdzić na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Podatnik po uzupełnieniu wszystkich danych w formularzu uzyska dostęp do informacji o aktualnym etapie zwrotu nadpłaty podatku. Podstawą do uzyskania jakichkolwiek informacji o etapie zwrotu nadpłaty jest prawidłowe wypełnienie formularza. Podatnik powinien również pamiętać, iż informacje o etapie zwrotu podatku mogą pojawiać się nawet z kilkudniowym opóźnieniem w systemie.
                Podatnik powinien pamiętać, iż aby szybko otrzymać zwrot podatku powinien złożyć zenanie roczne najlepiej w styczniu bądź w lutym.  .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *