Samodzielne prowadzenie księgowości i program do fakturowania

Zarządzanie własną działalnością wiąże się z szeregiem spraw, o których trzeba pamiętać niemal każdego dnia. Do czynności związanych z księgowością można na przykład zatrudnić księgową albo nawiązać współpracę z biurem rachunkowym. Jednak wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości.

Kiedy warto samodzielnie prowadzić księgowość?

Księgowość firmy może obejmować prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów podatkowych, wypełnianie i wysyłanie deklaracji podatkowych, rozliczanie podatku VAT, wystawianie i księgowanie faktur VAT, rozliczanie projektów unijnych, a także wyliczanie i odprowadzanie do ZUS składek ubezpieczeniowych za pracodawcę i pracowników. Wśród tych czynności znaleźć się musi również ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych. Zakres prac dotyczących księgowości zwykle zależy od podmiotu, rodzaju prowadzonej działalności, liczby pracowników itd. Jednak już na tym etapie wyraźnie widać, że prowadzenie księgowości nie jest prostym zadaniem. Należy podkreślić, że przepisy ciągle się zmieniają, a wykonywanie poszczególnych czynności wymaga zgodności właśnie z nimi. Czasem najłatwiej jest zlecić ten zakres prac księgowej albo nawiązać współpracę z biurem rachunkowym. Jednak są sytuacje, w których warto wszystkim zająć się samodzielnie. Samodzielne prowadzenie księgowości poleca się głównie podmiotom jednoosobowym, u których tych formalności jest znacznie mniej.

Wielu przedsiębiorców wychodzi z założenia, że skoro i tak muszą samodzielnie wystawiać faktury, a do tego celu zaopatrzyć się w specjalny program do księgowości, to całą resztą też mogą zająć się osobiście.

Korzyści samodzielnego prowadzenia księgowości

O korzyściach samodzielnego prowadzenia księgowości można mówić długo. Jednak główną motywacją do tego działania jest oszczędność pieniędzy. To niewątpliwie skuteczny sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności. Dziś korzystanie z usług biura rachunkowego, czy samodzielnej księgowej, wiąże się z niemałymi kosztami ponoszonymi co miesiąc. Nawet w najmniejszych biurach koszt prowadzenia księgowości przekracza kwotę 200 zł netto. Jeśli przedsiębiorca zarządza jednoosobową firmą, opłaca rachunki typu prąd, internet, woda, wynajem lokalu itd., to możliwość odjęcia od miesięcznych rachunków nawet takiej kwoty, robi niemałą różnicę.

Ponadto przedsiębiorca samodzielnie prowadzący księgowość swojej firmy, ma wszystko pod kontrolą. Chcąc załatwić pewne sprawy, nie musi zlecać ich księgowej i czekać, aż się tym zajmie. Nie musi tracić czasu na dojazdy do księgowej, celem przekazania ważnych dokumentów, czy załatwienia innych spraw wynikających ze współpracy. Musi tylko liczyć się z tym, że w tej sytuacji to na nim spoczywa odpowiedzialność za ewentualne błędy w dokumentach. Powinien zaopatrzyć się w narzędzia, dzięki którym łatwiej będzie mu nad wszystkim zapanować.

Narzędzia do samodzielnego prowadzenia księgowości

Przedsiębiorca, który zamierza samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy, musi zaopatrzyć się w narzędzia, które mu to ułatwią. Obecnie wybór programów do zarządzania księgowością jest wiele. Nawet zwykły program do fakturowania posiada dziś tyle funkcji, że wykonywanie pewnych czynności przychodzi z ogromną łatwością. Wystarczy tylko zapoznać się z dostępnymi w nim opcjami, aby sprawnie przeprowadzić szereg działań związanych z księgowością firmy.

Dobry program do faktur umożliwia wystawianie faktur każdego rodzaju, generowanie pliku JPK i sporządzanie deklaracji VAT. Oczywiście to tylko część z nich. Każdy program może być inny i mieć szereg innych, dodatkowych funkcji, przydatnych przy samodzielnym prowadzeniu księgowości. Należy również zaznaczyć, że program zapamiętuje wpisane już dane, dzięki czemu na przykład wystawiając fakturę, czy sporządzając deklarację, te dane, które są wpisywane za każdym razem, mogą być już wpisywane z automatu. To znacznie przyspiesza proces przygotowywania dokumentacji.

Samodzielne prowadzenie księgowości firmy to nie taki zły pomysł. Warto tylko zaopatrzyć się w dobry program. Na przykład zaawansowany program do fakturowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *