Zabezpiecz swoją przyszłość – zacznij oszczędzać już dziś

Życie każdego człowieka obfituje w niespodziewane zdarzenia, które wiążą się z dużymi wydatkami. Celem zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa warto oszczędzać pieniądze, które pozwolą nam w przyszłości na spełnianie marzeń, rozwijanie pasji, opłacenie kosztownego leczenia czy zakup mieszkania. Jaka metoda oszczędzania będzie dla nas najlepsza? Co oferuje nam rynek?

Oszczędzanie – dlaczego jest tak ważne?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który skłania nas do odkładania pieniędzy, jest świadomość zmienności i nieprzewidywalności warunków życiowych. Każdy z nas posiada swój świat, który składa się z rodziny, przyjaciół, miejsca zamieszkania, zakładu pracy itp. Przyzwyczajeni do pewnej rutyny często zapominamy, że nic nie trwa wiecznie i nasze życie może nagle ulec diametralnej zmianie. Zdarzenia takie jak śmierć czy choroba potrafią zupełnie przeistoczyć naszą rzeczywistość np. poprzez pogorszenie sytuacji materialnej.

Inną kwestią zachęcającą do oszczędzania jest chęć realizacji swoich marzeń, co zazwyczaj wymaga sporych nakładów finansowych. Kolejnym czynnikiem motywującym nas do oszczędzania bywa zamiar pozostawienia środków finansowych dla naszych najbliższych – dzieci czy wnuków. Często też gromadzimy pieniądze, ponieważ nasz dochód przewyższa nasze wydatki. Bez względu na przyczyny oszczędzania możemy śmiało przyznać, że gromadzenie pieniędzy na ogół jest korzystne, ponieważ zapewnia nam dodatkowe środki, które zawsze mogą się przydać.

Jak oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie jest wbrew pozorom dość złożonym procesem i istotne jest, aby dokładnie go zaplanować.

Gdzie gromadzić pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy jest czynnością, którą możemy wykonywać samodzielnie lub z wykorzystaniem specjalistycznych produktów oferowanych przez rynek. Oszczędzanie pieniędzy na własną rękę w domu jest dość staromodne i nieefektywne, więc lepiej jednak robić to np. na osobnym koncie bankowym, koncie oszczędnościowym czy ubezpieczeniu z funkcją oszczędnościową. Ostatnia z opcji jest coraz popularniejszym produktem sektora ubezpieczeniowego, łączącym w sobie ubezpieczenie z możliwością gromadzenia pieniędzy.

Jak ograniczać wydatki?

Oszczędzanie pieniędzy jest następstwem jednego z dwóch zjawisk lub ich połączenia – ograniczania kosztów lub wzrostu przychodów. Chcąc zredukować wydatki, warto dokonać ich analizy i zrezygnować z zakupu rzeczy, które nie są nam niezbędne. Dobrym rozwiązaniem jest szukanie promocji zarówno przy zakupie artykułów spożywczych, jak i odzieży czy kosmetyków. Należy pamiętać, że jakość nie zawsze idzie w parze z ceną i czasami tańszy produkt może bardziej spełnić nasze oczekiwania niż droższy.

Ile powinno się odkładać?

Zgodnie z zaleceniami miesięcznie powinniśmy odkładać 10% wartości przychodu. Niemniej jest to tylko sugestia, ponieważ wysokość przeznaczanej na oszczędności kwoty zależy od indywidualnej sytuacji w danym gospodarstwie domowym.

Ubezpieczenie oszczędnościowe – czym jest i dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie oszczędnościowe jest produktem oferowanym przez firmy ubezpieczeniowe, pozwalającym na gromadzenie pieniędzy oraz zapewniającym ochronę ubezpieczeniową. Polisa oszczędnościowa, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia oszczędzanie pieniędzy w określonym w umowie czasie. Ponadto ubezpieczony otrzymuje ubezpieczenie na życie. Niniejszy rodzaj ubezpieczenia obejmuje ochroną życie ubezpieczonego, co oznacza, że w przypadku jego śmierci ubezpieczyciel przekaże jego rodzinie odpowiednie świadczenie pieniężne. Jest to szczególnie ważne, gdy nasz dochód jest głównym źródłem utrzymania rodziny lub gdy posiadamy kredyt hipoteczny. Środki zgromadzone na polisie oszczędnościowej mogą pomóc nam w trudnych sytuacjach życiowych, kiedy konieczne będzie podjęcie większej gotówki.

Część ubezpieczycieli pozwala swoim klientom na zakup dodatkowych ubezpieczeń rozszerzających zakres ochrony w bardzo korzystnych cenach. Chcąc zapewnić sobie i swoim najbliższym poczucie bezpieczeństwa finansowego, warto szczegółowo zapoznać się z oferta ubezpieczycieli i wybrać odpowiednie dla siebie ubezpieczenie oszczędnościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *