Studia ekonomiczne, czyli kierunek odporny na wszelkie mody

Chcesz zdobyć solidne wykształcenie? Wybierz studia ekonomiczne. To kierunek, którego absolwenci mogą spokojnie patrzeć na swoją przyszłą karierę. Dlaczego ekonomia jest tak przydatna?

Praktyczne podejście do wykształcenia

Decyzja o wyborze kierunku studiów jest jedną z najważniejszych, jakie podejmują młodzi ludzie. To ona warunkuje kierunek, jaki obieramy, szukając swojej pierwszej pracy. Studia ekonomiczne od lat cieszą się sporym zainteresowaniem. Czy taka popularność oznacza problemy na rynku pracy? Raczej nie, ponieważ ekonomista jest potrzebny w wielu branżach. Studenci uczą się o gospodarce, finansach, rynkach kapitałowych. Wiedzą jak poruszać się w środowisku biznesowym bez względu na jego specyfikę. Nie obawiają się konfrontacji z zagranicznymi podmiotami, gdyż już na stażu współpracują z dużymi, międzynarodowymi firmami.

Praca we własnym lub cudzym biznesie

W Polsce dominuje model samozatrudnienia. O wiele prościej prowadzić swoje przedsiębiorstwo, dysponując fachową wiedzą. Studia ekonomiczne często są bazą do założenia własnej działalności gospodarczej. Dzięki temu łatwiej uniknąć pułapek, jakie czyhają na młodego, niedoświadczonego przedsiębiorcę. Specjalistę w tej dziedzinie chętnie zatrudniają także różne inne podmioty. Duże firmy chcą mieć swoich ekonomistów, ale często korzystają z pomocy fachowców zewnętrznych. Ekonomiści pracują we wszystkich urzędach, bankach, szpitalach, placówkach oświatowych. Pełnią funkcje doradcze, kierownicze, są analitykami rynku.

Studia ekonomiczne w dobie kryzysu

Uważasz, że są sytuacje, gdy dany zawód nie jest zbyt przydatny? Tak, ale nie dotyczy to akurat ekonomii. Wszelkie zawirowania na rynkach finansowych jedynie wzmagają zainteresowanie absolwentami tego wydziału. Im lepszy specjalista, tym więcej ma pracy. Będzie musiał mierzyć się z oceną skali kryzysu, jego wpływem na gospodarkę i poszczególne branże. Od fachowej oceny stabilności finansowej zależą decyzje dyrektorów banków i osób, które ustalają np. wysokość stóp procentowych lub zasady przyznawania kredytów. Ekonomista na mniej prestiżowym stanowisku również odgrywa kluczową rolę. Dobry fachowiec potrafi uchronić firmę przed większymi stratami.

Studia pierwszego lub drugiego stopnia

Zastanawiasz się, jakie studia ekonomiczne podjąć? W pierwszej kolejności wybierz uczelnię. Sprawdź, jakie daje możliwości swoim studentom. Ekonomię można studiować w ramach jednolitych studiów, lub w wersji podzielonej na studia I i II stopnia. Ta druga opcja jest dość wygodna. Dzięki niej mając już dyplom licencjacki lub inżynierski, można szerzej zgłębiać tajniki ekonomii. Ekonomia dla osób, które już mają wykształcenie, wzbogaca CV. Poza wiedzą merytoryczną warto zadbać także o tzw. kompetencje miękkie. To szereg cech, na które pracodawcy także zwracają uwagę.

Czy ekonomia przestanie być mocna? Na pewno nie. Bez względu na czasy, specjaliści w tej dziedzinie będą zawsze poszukiwani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *