PIT 36 co to jest? Jak wypełnić i do kiedy rozliczyć?

              Każdy podatnik jest zobowiązany do rozliczenia się z dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym. Rozliczenie roczne należy złożyć do 30 kwietnia następnego roku podatkowego. Jednak jaki PIT powinien złożyć przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarcza oraz pracuje dodatkowo na etacie?
PIT- 36 dla wszystkich przedsiębiorców?
              Rozliczenie dochodów za pomocą PIT-36 jest skierowane do tych podatników, którzy osiągali swoje dochody wg skali podatkowej 18% bądź 32%. Skala podatkowa jest liczona od nadwyżki kwoty 85 528 zł. Ostateczny termin złożenia deklaracji mija 30 kwietnia następnego roku czyli  rozliczenie dochodów za 2018 rok należało rozliczyć do 30 kwietnia 2019.  Deklaracja PIT-36 jest przewidziana dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz posiadających inne dochody podlegające opodatkowaniu w skali podatkowej np: etat. Podatnik rozliczający się na podstawie deklaracji PIT-36 może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W takiej sytuacji podatek naliczany jest tylko od połowy wszystkich uzyskanych przez te osoby dochodów.
Czy możliwe rozliczenie PIT-36 przez internet?
                Od tego roku możliwe jest rozliczenie PIT-36 przez internet. Naturalnie jest to bardzo duże ułatwienie dla osób prowadzących działalność gospodarczą- mogą oszczędzić czas nie stojąc w kolejkach. Podatnik podczas składanie PIT-36 w formie elektronicznej musi posiadać nie tylko swój nr NIP, ale w celu weryfikacji musi podać również swój roczny dochód poprzedzający rok za który składane jest zeznanie (np: w zeznaniu rocznym za 2018 należy w celu weryfikacji podać dochód za 2018). Po  pozytywnym wysłaniu deklaracji podatkowej podatnik może pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru.
                 Rozliczenie PIT-36 przez internet jest bardzo szybkie i wygodne dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Dzięki PIT-36 podatnik może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy odliczyć np: ulgę prorodzinną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *