PIT 11 do kiedy rozliczyć?
Rozliczenie PIT z urzędem skarbowym to podstawa, aby otrzymać zwrot nadpłaty podatku i nie narazić się na surowe kary. W poniższym artykule prezentujemy termin na dokonanie tej czynności oraz inne przydatne informacje.
PIT 11 – podstawowe informacje
Podatnik może otrzymać wiele formularzy PIT 11, jeśli uzyskuje wynagrodzenie z wielu tytułów – PIT 11 dotyczy bowiem umów zlecenia, o dzieło, o pracę czy np. diet radnych. Wszystkie kwoty należy przenieść do zeznania rocznego. Urząd skarbowy posiada bowiem analogiczne zeznania, przesłane przez płatnika (zwykle pracodawcę), który ma na to obowiązek do końca stycznia (w przyszłym roku będzie to 31.01.2020 roku).
Kluczowe terminy dla PIT 11
Pracownik musi otrzymać formularz PIT 11 do końca marca, ewentualnie jeśli został przesłany pocztą, to termin ten może być nieco późniejszy. Liczy się bowiem wówczas data stempla pocztowego. Niezależnie od tego, podatnik ma obowiązek rozliczyć się z urzędem skarbowym do 30 kwietnia.
Problem pojawia się wówczas, jeśli pracodawca nie przesłał nam PIT 11. Wówczas w międzyczasie należy przesłać mu ponaglenia, które mogą być pomocne do przedstawienia ich w urzędzie. W razie brak reakcji należy mimo wszystko złożyć zeznanie, ustalając kwoty samodzielnie. Najprościej jest to zrobić za pomocą umów, które podpisywaliśmy, bądź kwot faktycznych przelewów. Rzecz jasna, jeśli pracowaliśmy na wielu „drobnych” umowach, może to kosztować nieco wysiłku. Następnie należy sporządzić pismo z wyjaśnieniami, niezależnie od złożonego zeznania, w którym wyjaśnimy sytuację. Nie zaszkodzi też zawnioskować o kontrolę skarbową u pracodawcy, jeśli podejrzewamy, że brak przesłanego PIT 11 wynikał z jego nieuczciwości.
Przy obliczaniu samodzielnie kwot można posiłkować się jednym z wielu dostępnych za darmo programów podatkowych. Taki program udostępnia też na swojej stronie ministerstwo finansów.