Jak sprawdzić PIT czy jest rozliczony?

Jak sprawdzić czy PIT jest rozliczony?

2019 rok przyniósł nam wielkie zmiany, jeżeli chodzi o sposób rozliczania PIT-u. Głównym ułatwieniem jest możliwość rozliczenia podatku przez urzędników, bez konieczności naszej ingerencji. Od momentu złożenia deklaracji, urząd skarbowy ma 90 dni na przesłanie nam zwrotu nadpłaconego PIT-u. Natomiast dostarczenie owego dokumentu drogą elektroniczną, skraca ten czas do 45 dni. Została, również wprowadzona możliwość monitorowania stanu realizacji zwrotu podatku za pomocą strony internetowej- podatki.gov.pl.

Stan rozliczenia PIT- jak skontrolować?

Kiedy dopełnimy już wszystkich formalności, zawsze pojawiają się wątpliwości, czy aby na pewno nasz PIT został prawidłowo rozliczony. Co zrobić w takiej sytuacji? Obecnie stan rozliczenia można sprawdzić, wchodząc na wspomnianą wcześniej stronę Ministerstwa Finansów. W tym celu należy wybrać zakładkę PIT, która jest umiejscowiona w lewym górnym rogu i wpisać swoje dane do formularza. Informacje, które jesteśmy zmuszeni podać to między innymi: nazwa właściwego urzędu skarbowego, PESEL lub NIP, przybliżona kwota przychodu oraz przypisanie jej do odpowiedniej kategorii. Poniżej lista przedstawiająca kategorie, względem typu złożonego PIT-u oraz charakteru dochodu.

Dedykowana kwota dla poszczególnych rodzajów PIT-u: 

  •  PIT-28    wersja 19,20         45
  •  PIT-36    wersja 23,24,25    90, 141
  •  PIT-36L  wersja 12,13,14    13, 18
  •  PIT-37    wersja 23,24         64, 95 

Po wykonaniu wskazanych kroków na stronie powinna pojawić się informacja o sytuacji rozliczenia naszego PIT-u przez urząd skarbowy. Jednak nawet w dobie tak szeroko rozwiniętej technologii mogą pojawić się problemy, dlatego nie należy przejmować się brakiem pożądanej informacji na stronie. Warto poczekać kilka dni i ponownie skontrolować stan rozliczenia, postępując zgodnie z instrukcją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *