Jak rozliczyć PIT?

               Polscy podatnicy coraz chętnie rozliczają się z podatku przez internet. W 2018 aż 2/3 rozliczeń rocznych zostało złożone przez internet. Jest to ogromny progres w porównaniu do ubiegłych lat. Od tego roku PIT może zostać rozliczony przez urząd skarbowy. Jakie PIT-y rozliczy urząd? Czy lepiej jest gdy podatnik rozliczy się sam?
Rozliczenie przez fiskusa dla kogo?
              Od tego roku rozliczenie przez urząd skarbowy było możliwe tylko dla tych podatników, którzy rozliczali się za pomocą PIT- 37 oraz PIT-38. Od przyszłego roku urząd skarby rozliczy także tych prowadzących działalność gospodarczą- PIT-36 oraz PIT-36L.
Co należy zrobić, aby fiskus rozliczył PIT?
              Od tego roku podatnicy nie muszą rozliczać samodzielnie własnych deklaracji PIT. W ramach programu „Twój e-PIT” deklaracje wypełnia urzędnik Krajowej Administracji Skarbowej. Jeśli podatnik rozlicza się za pomocą PIT-37 bądź PIT-38 to urzędnik wypełni za podatnika jego zeznanie podatkowe oraz udostępni mu je do wglądu oraz ewentualnych poprawek (np: wprowadzenie ulgi podatkowej). To wszytko dzięki usłudze „Twój e-PIT” dostępnej na portalu podatkowym. Indywidualny PIT podatnika jest dostępny tylko po dokonaniu uwierzytelnienia przez profil zaufany lub poprzez dane identyfikacyjne podatnika (m.in. nr pesel) . Urzędnik wypełnia deklarację podatkową podatnika na podstawie ubiegłorocznego zeznania. Podatnik rozliczający się za pomocą platformy „Twój e-PIT” może skorzystać z kilku wariantów tego rozliczenia:
  • podatnik nie robi nic- KAS rozliczy podatnika na podstawie wyliczonej deklaracji
  • podatnik sprawdza swój PIT i go akceptuje bez wprowadzania poprawek
  • podatnik sprawdza i wprowadza swoje uwagi  np; darowiznę, ulgę czy deklarację 1% podatku
  • podatnik może odrzucić PIT i rozliczyć się samodzielnie

Rozliczenie deklaracji podatkowej jest obowiązkiem każdego podatnika. Rozliczyć można się samodzielnie bądź skorzystać z rozliczenia przygotowanego przez urzędnika KAS,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *