Złożenie deklaracji podatkowej jest obowiązkiem. Od 2019 funkcjonuje ułatwienie w postaci usługi Twój e-PIT, ale nie znika możliwość samodzielnego wypełnienia formularza. Jeśli podatnik nie zgadza się z wstępnie przygotowanym zestawieniem, chciałby rozliczyć się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, uwzględnić odliczenia bądź przekazać 1% na rzecz OPP ma prawo wypełnić tradycyjny druk lub w formie elektronicznej i skierować go do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Formalności na początek
Konstrukcja PIT-37, poprzez który rozliczenia dokonuje większość osób, nie jest skomplikowana. Pierwsza strona przeznaczona jest na dane osobowe i kontaktowe, ale są punkty mogące wymagać chwili zastanowienia. Na początku określa się rok podatkowy, czyli rok, którego rozliczenie dotyczy, nie obowiązujący w danym momencie rok kalendarzowy. Istotny jest też wybór sposobu opodatkowania. Rozliczając się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, można liczyć na korzyści przy wyliczaniu kwoty należnego podatku, dlatego mając taką możliwość, warto ją zastosować. Nieco niżej wskazuje się dane docelowego urzędu skarbowego i cel złożenia formularza.
Trochę matematyki
Przebrnięcie przez części A i B nie powinno przysporzyć trudności, ale wypełnienie części C bywa kłopotliwe. Trzeba przygotować wszystkie druki PIT-11 i na ich podstawie uzupełniać poszczególne pola. Należy zwrócić uwagę na źródła uzyskanych przychodów i umieścić je w stosownych komórkach, pamiętając, że jeśli od kilku podmiotów uzyskiwany był ten sam typ przychodów (np. zlecenia dla różnych firm) należy wartości zsumować przed naniesieniem na druk. W części D podaje się odliczenia od dochodu, wśród których brylują widoczne w PIT-11 składki na ubezpieczenia społeczne. Kolejna część sprawia najwięcej problemów. Nie znając progów podatkowych, stawek podatku i kwot wolnych, łatwo popełnić błąd, dlatego wypełniając ten punkt, warto posiłkować się wskazówkami, jakich w sieci nie brakuje. Po przejściu tego etapu będzie już z górki. Kierując się podpowiedziami widocznymi przy każdym polu z łatwością można dobrnąć do przyjemniejszych fragmentów jak podanie wysokości dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci, przed wskazaniem której trzeba wypełnić załącznik PIT/O, aż w końcu pokazuje się łączna kwota zwrotu. Zanim jednak złożony zostanie podpis wieńczący dzieło, można wskazać OPP, jakiej podarowany ma być 1%, rachunek bankowy do zwrotu nadpłaty i opcjonalnie załączniki, jeśli wypełniane zostały dodatkowe druki.
Aby oszczędzić nieco czasu, rozliczenie zrobić można za pomocą jednego z dostępnych w sieci bezpłatnych programów dedykowanych tym właśnie celom. Pewne obliczenia wykonują one automatycznie, a ewentualne wątpliwości rozwiewają zawarte w programie porady.