Ile się czeka na zwrot podatku?

Rozliczenia z Urzędem Skarbowym są obowiązkowe, choć to dość nieprzyjemny obowiązek. Czasem jednak okazuje się, że konsekwencje takiego obowiązku mogą być przyjemne. Zdarza się bowiem tak, że podatnik otrzymuje zwrot z tytułu nadpłaty podatku.

Zwrot podatku – jak długo trzeba czekać?

Zasada jest prosta i dość logiczna. Im szybciej złożysz swój PIT w Urzędzie Skarbowym, tym szybciej otrzymasz zwrot podatku. Druga zasada jest taka, że jeśli złożysz swoje zeznanie podatkowe w formie papierowej osobiście w US, to czekać będziesz na zwrot należnych pieniędzy dwa razy dłużej. Istnieją dwa terminy zwrotu podatku. Pierwszy z nich dotyczy e – deklaracji i wynosi 45 dni od dnia rozliczenia. Drugi, w przypadku papierowej deklaracji, to aż 3 miesiące od dnia złożenia deklaracji. Różnica więc jest spora. Jeśli zależy nam na czasie i chcemy nasze pieniądze otrzymać jak najszybciej, powinniśmy wtedy rozliczyć się przez Internet. Co więcej, jeśli złożymy naszą deklarację już w lutym albo na początku marca, to będzie ona rozliczona szybciej. A wszystko dlatego, że ludzie niestety zostawiają swoje rozliczenie na ostatnią chwilę, więc nie będzie jeszcze dużej ilości deklaracji do sprawdzenia. W takiej sytuacji istnieje szansa, że otrzymamy nasz zwrot podatku o wiele szybciej niż ustawowe 45 dni.

Termin zwrotu podatku ulega zmianie, jeśli podatnik dokonał korekty swojej deklaracji. W tej sytuacji, ustawowe 45 dni lub 3 miesiące, musimy liczyć od daty złożenia korekty, więc nasze oczekiwanie może się znacznie wydłużyć.

Termin zwrotu już minął, a ja nadal nie mam pieniędzy, dlaczego?

Jeśli nadal nie mamy pieniędzy na naszym koncie, to warto trochę poczekać. Możliwe, że termin wydłużył się przez zbyt duże obłożenie pracy w Urzędzie Skarbowym. Jednak jeśli po jakimś czasie pieniędzy nadal nie będzie, musimy podjąć pewne kroki. Trzeba po prostu udać się do urzędu i wyjaśnić naszą sytuację. Brak zwrotu może wynikać z kilku powodów. Po pierwsze, mogliśmy mieć jakiś zaległy mandat, a wtedy pieniądze te poszły na poczet nie zapłaconych zobowiązań. Innym powodem może być błąd w podanym przez nas numerze konta, na który chcemy odzyskać pieniądze.

Ile się czeka na zwrot podatku?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *